POPIS VYBAVENÍ

Windboardy SWIFT jsou určeny pro windsurfing na sněhu, nebo ledu pokrytém vrstvou sněhu (alespoň 3 cm). Používá se běžné WS oplachtění, jehož velikost a typ je třeba vhodně zvolit podle váhy jezdce a aktuálních podmínek. Dále doporučujeme trapéz a bezpečnostní prvky, zejména helmu, případně i chránič páteře.

Samotný windboard konstrukčně vychází z běžného snowboardu, má však řadu odlišností.
Především je podstatně delší a liší se také tvarem i profilem průhybu a tvrdosti.
Windboard je vybaven šínou pro upevnění oplachtění pomocí standartního pojezdu s čepem M8.
Pro stání jezdce je osazena prostorná plošina se dvěma poutky a efektivním protiskluzovým gripem po celé ploše.
Na board se dále montuje ostruha z kalené oceli, jejíž velikost lze zvolit podle aktuálních podmínek.


JÍZDNÍ VLASTNOSTI

Způsob jízdy na windboardu spočívá v tom, že pokud board leží na sněhu naplocho, uplatňuje se ostruha, která optimalizuje polohu těžiště laterálu, board jede rovně ale dá se také ovládat změnou polohy oplachtění.

Při křižování můžeme použít techniku jízdy po hraně: board nakloníme na backside a zároveň přeneseme váhu i oplachtění více dopředu abychom udrželi přímý směr. Při jízdě po hraně klesne odpor a rychlost se zvýší.

Náklon boardu ale slouží hlavně k obratům: Když board nakloníme, ostruha se víceméně zvedne nad sníh a zároveň se uplatní hrana která vykrojí carvingový oblouk, jehož poloměr můžeme kontrolovat náklonem boardu. Těžiště těla samozřejmě musí být na vnitřní starně oblouku.

Na windboardu tedy lze jezdit rovně, i ostře zatáčet, a to jak při jízdě naplocho, tak i na hraně. Windboard samozřejmě umožňuje provedení široké škály různých manévrů a triků, např. Power Jibe, Duck Jibe, Heli Tack, a mnoho dalších.